Радичевиќ ги предводеше Црногорките до голема победа над Србија за четвртфинале на СП во Германија

Radicevic

Соседското дерби меѓу Црна Гора и Србија им припадна на Црногорките кои славеа со резултат 31:29 и изборија пласман на Светското ракометно првенство во Германија.

Србија беше фаворит откако го освои првото место во групата, но денеска подобро одигра селекцијата на Црна Гора која уште на полувреме го најави изненадувањето откако водеше со 14:9 и во следната рунда ќе игра против Франција.

Радичевиќ со 9 и Булатовиќ со 6 постигнати голови биле најефикасни во победничката селекција, додека Србинките беа предводени од пикерот на Вардар, Драгана Цвијиќ која го заврши натпреварот со 7 голови.

Facebook Коментари