Поврзете се со нас

Македонија

Радески донесе три бода за Шкупи, нова победа за Македонија ЃП

Објавено

на

Фудбалерите на Шкупи издвојуваа триумф над Работнички од 1-0 на средбата која попладнево се одигра на Национлната арена „Тодор Проески“ во Скопје.

Лидерот во домашниот фудбалски шампионат немаше победа против „романтичарите“ на овој терен од 2019 година, но денеска избраниците на Седлоски ставија крај на таа низа со што ја потврдија првата позиција, односно одново дојдоа на плус однос на најблискиот конкурент Шкендија која вчера рутински го освои тренерот на Борец во Велес (3-0).

Клучниот момент на мечот во Скопје се случи во 67 минута кога Радески го матираше Мустафа.

Најубедлив денеска беше составот на Академија Пандев кој испука „петарда“ во мрежата на Скопје. Пандевци славеа со 5-0 со погодоците кои беа дело на Ѓорѓиев (3), Ангелов и Велиновски.

Втора пролетна победа во шампионтот забележа Македонија Ѓорче Петров која беше подобра од Ренова во Тетово со 1-0. Голот вреден три бода за „лавовите“ беше дело на Воша.

На останатите мечеви од 20. коло Тиквеш го доби Пелистер (1-0), додека Струга и Брегалница ги поделија подовите играјќи 1-1.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни