Поврзете се со нас

Македонија

Работнички ја доби драматичната завршница со ЕуроНикел, ФМП ја прекина лошата серија

Објавено

на

blank

Работнички излезе како победник во драматичната завршница на гостувањето кај ЕуроНикел, додека победи на домашен терен во македонското кошаркарско првенство обезбедија Куманово и ФМП Академија.

ЕуроНикел и Работнички влегоа со резултат 60:62 во последниот период, иако гостите од Скопје уште во првите десет минути водеа со 30:11. И покрај прокоцканата предност, Работнички повторно успеа да направи солидна позитива и во последниот период, но упорните домаќини имаа своја шанса да извлечат поповолен резултат.

Питс промаши две слободни фрлања при резултат 83:84 и осум секунди до крајот, но кавадарчани се решија да шутираат тројка и Дубински не успеа да погоди, со што ја потврди победата на гостите.

Дубински со 22 и Рикиќ со 17 поени беа најефикасни во домашниот тим, додека Работнички беше предводен од засилувањето Филип Бундовиќ кој го завршил натпреварот со 27 поени.

Куманово го победи Гостивар со 81:73 и им се врати на победите во домашниот шампионат, а најзаслужен за победата бил Ливингстон со 27 поени.

Својата лоша серија ја прекина Академија ФМП и тоа со победата над Црн Дрим Грин мобил (74:68), а најдобар реализатор кај домаќините повторно бил Крстајиќ со 27 поени.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни