Поврзете се со нас

Европски купови

Работнички и Феникс ги добија противниците за пласман во ФИБА Европа Купот (ФОТО)

Објавено

на

Македонскиот кошаркарски прволигаш Работнички и Феникс 2010 ги добија противниците за квалификациите за пласман во ФИБА Европа Купот.

Најтрофејниот македонски клуб како што е познато доби шанса да биде организатор на турнирот, а на истиот ќе дојдат Донар Гронинген за кого настапуваше Андреј Магдевски, потоа романски Рапид Букурешт и Сабах од Азербејџан кој е предводен од Боби Митев.

Феникс пак ќе оди на Кипар каде ќе има соочувања со домаќинот Керавнос и Рошток од Гермнија.

Квалификациите се играат од 2 до 5 октомври, пласман во групната фаза обезбедуваат само првопласираните екипи.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни