Поврзете се со нас

Светски првенства

Пујол со посебен поздрав до „невидливиот херој“ во незаборавниот гол на СП: Секогаш ќе ти бидам благодарен (Фото)

Објавено

на

blank

Шпанија во 2010-та година стигна до историски успех и го освои Светското првенство откако во финалето ја совлада Холандија, но пред завршниот чин, не треба да се заборави дека „фуријата“ одигра уште еден тесен и многу важен натпревар во шампионскиот поход.

Германците имаа добар повод за одмазда откако загубија во финалето на Европското првенство, но на крајот мораа да се соочат со нов пораз, откако одлучувачкиот момент се случи при еден корнер по кој највисок беше стоперот Карлсе Пујол.

Капитенот на Барселона беше неизвесен за полуфиналето и во последен момент доби зелено светло да игра од почетокот, а бидејќи денеска се одбележуваат точно десет дена од незаборавното полуфинале, Карлел одлучи да му оддаде признание на човекот кој за јавноста е невидлив, но за него е голем херој.

– Многу луѓе се сеќаваат на мене по оваа акција, по овој гол. Кога јас ја гледам оваа фотографија, се сеќавам на денот пред натпреварот кога добивав третман од Раул (физиотерапевтот на селекцијата). Му реков дека нема да можам да играм, дека не можам да трчам.

– Тој побара да верувам во него, ми порача дека ќе направи да играм. Тоа е Раул Мартинез, истиот човек кој неколку години претходно во шест часа комплетно ме рехабилитираше и ми овозможи да играм на шпанскиот Суперкуп. Секогаш ќе им бидам благодарен на оние кои се во сенка, на Раул и на толку други професионалци кои се толку важни и клучни за остварување на историските успеси. Ти благодарам.

View this post on Instagram

Mucha gente me recuerda por esta acción, ese gol. Yo, cuando veo esta imagen recuerdo el día anterior al partido cuando tratándome con Raúl (fisio de la selección) le dije que no podía jugar, que me molestaba el glúteo y no podía correr, y él me contestó; tranquilo confía en mi que te lo recupero. Raúl Martínez, el mismo que unos años antes me recuperó en 6 horas de tratamiento y pude jugar la Supercopa de España, cuando muchos decían que me había borrado del partido de Islandia… Hoy y siempre quiero dar las gracias a los que están en la sombra, a Raúl y a tantos otros profesionales, tan importantes y vitales para lograr objetivos deportivos. GRACIAS! Many people remember me for this action, that goal. However, when I see this image, I remember the day before the game when Raul (pyisio of the national team) was treating me and I told him I couldn't play, because my buttock was bothering me and I couldn't run, and he answered me: "Relax, trust me, I will recover it". Raul Martinez, the same one who a few years before recovered me from an injury in a 6-hours treatment, so I was able to play the Spanish Super Cup, when many said that I was out of the Iceland match… Today and always I want to thank those who are behind the scene, Raul and many other professionals, who are so important and vital to achieve our goals. THANK YOU!

A post shared by Carles Puyol (@carles5puyol) on

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни