Поврзете се со нас

Франција

ПСЖ има нова стратегија, ќе ангажира дури седум фудбалери под исти услови

Објавено

на

Францускиот првак ПСЖ повторно не успеа да стигне до посакуваниот ефект во Лигата на шампионите, па летово ќе добие нов тренер и ќе помине низ нова сериозна реконструкција на ростерот.

Заминувањето на играчи како Меси и Рамос отвора простор за инвестиции во „свежа крв“, но спортскиот директор Луис Кампос решил целосно да ја менува трансфер стратегијата.

Наместо скапи трансфери, ПСЖ ќе се фокусира на слободни агенти, односно фудбалери кои би пристигнале без отштета, а најавени се дури седум вакви засилувања, тврди угледниот „Лекип“.

Првото е Марко Асенсио, кој досега беше фудбалер на Реал Мадрид и реши да се пресели во Париз и покрај обидот на шпанскиот клуб да го задржи со нов договор.

Единствениот фудбалер кој ќе биде исклучок е Мануел Угарте, за кого францускиот првак е подготвен да му плати 60 милиони евра на Спортинг Лисабон.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни