Поврзете се со нас

Шпанија

Првиот човек на Ла Лига: Европската супер лига е проект на Флорентино Перез

Објавено

на

blank

Претседателот на Барселона во заминување, Жозеп Бартомеу, вчера навести дека Барселона дала зелено светло за учество во новата Европска супер лига, со што повторно го запали алармот кај националните првенства и УЕФА.

Денеска со своја изјава се јави и првиот човек на Ла Лига, Хавиер Тебас, кој очекувано е против ваквата идеја.

– Изјавата на Бартомеу е по насоките на Перез. Супер лигата е стар сон на претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез, кој работи на тој проект со години.

– Тоа не се нови вести, но се работи за голема грешка бидејќи не сфаќа какви финансиски последици ќе донесе таа лига, – изјавил Тебас.

Првиот човек на шпанската лига е убеден дека лигата нема да успее и на крајот ќе им направи штета на големите клубови.

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Популарни