Поврзете се со нас

АТП

Првиот човек кој го победи Надал на Ролан Гарос: Федерер повеќе не е „гладен“, Рафа и Ѓоковиќ…

Објавено

на

Некогашниот светски рекет број четири, Робин Содерлинг е убеден дека Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ ќе го надминат Рожер Федерер по бројот на освоени грен слен титули.

Во моментов Федерер е број еден со 20 пехари на големите турнири, додека пак Надал има 19, а пак Новак е на бројката од 17 титули.

-Рафа има поголема шанса да оваа или следната година освои грен слем од Федерер. Рожер се уште може тоа да го направи, ама не верувам дека толку е „гладен“, ќе видиме.

– Кога ќе се повлечат сите тројца, Надал или Ѓоковиќ ќе имаат освоено најмногу грен слемови, -истакна Содерлинг кој е познат по тоа што беше првиот човек кој го победи Надал на Ролан Гарос (2009 година).

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни