Поврзете се со нас

НБА

Промени во таборот на „волците“: Отпуштен е најмладиот тренер во НБА лигата

Објавено

на

blank

Рајан Саундерс повеќе не е тренер на екипата на Минесота Тимбервулвс. Составот од Минеаполис се одлучи за промената на тренерската позиција по поразот од Њујорк Никс од 103-99, но истиот е само последница на тоа што се случува во актуелнава сезона во која „волците“ имаат најлош учинок во лигата (7-24).

Саубдерс ја презема Минесота во 2019 година и со 33 години стана најмладиот тренер во лигата. Во целиот овој период оствари 43 понеди и 94 порази што е трет најслаб учинок, полоши се само Њујорк и Кливленд.

Замена за Рајан ќе биде Крис Финч кој доаѓа од Торонто Репторс каде беше асистент.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни