Поврзете се со нас

Европски првенства

Проблем за Интер: Чалханоглу се повреди против Хрватска

Објавено

на

foto: twitter.com/FBiasin

Хакан Чалханоглу е еден од најважните играчи на Интер во актуелнава сезона, па дефинитивно лоша вест е повредата која ја заработи на вечерашниот меч во дресот на Турција во квалификациите за Европското првенство.

Чалханоглу мораше да го заврши натпреварот против Хрватска во 38 минута и тоа поради проблем со мускулот што значи дека сега ќе следат дополнителни медицински прегледи по што ќе добиеме појасна слика во однос на повредата и дали Турчинот ќе може да му помогне на својот клуб во наредниов период.

Играчот од средината на теренот има одиграно 36 мечеви за Интер во актуелнава сезона (3 гола и 6 асистенции) што јасно говори колку доверба во него има тренерот Симоне Инѕаги, односно ќе биде голем хендикеп ако тој е недостапен за наредните средби како против Фиорентина, Интер…

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни