Поврзете се со нас

Светски првенства

Претседателот на ИХФ се посрамоти на доделувањето на медалите на ракометното СП

Објавено

на

Норвешка вчера стана светски ракометен шампион во женска конкуренција, а на вообичаената церемонија на доделување на медалите во главна улога се најде претседателот на ИХФ, Хасан Мустафа.

Долгогодишниот предводник на Светската ракометна федерација направи грешка во својот говор, со која изнуди свирежи во салата, посрамотувајќи се и пред големиот тв аудиториум.

При честитањето на освоените позиции на пиедесталот, Мустафа ги помеша Франција и Данска, па според него скандинавската селекција стигнала до сребрените медали, иако неколку минути претходно и самиот го следел финалето меѓу Норвешка и Франција.

Мустафа не се извинил за гафот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни