Поврзете се со нас

Свет

Претседателот на Бразил со порака со сонародниците: Ако ја сакате „Златната топка“…

Објавено

на

Foto:twitter.com/FIFAWorldCup

Лионел Меси и официјално беше прогласен за најдобар светски фудбалер или поточно по осми пат во кариерата имаше можност да ја подигне „Златната топка“.

Со ова Аргентинецот уште еднаш го потврди статусот на еден од најголемите асови во историја на овој спорт, но како и при секој избор има различни реакции, некои сметаат дека заслужно го доби ова признание, други пак сметаат дека тоа е незаслужено, ама ова се е дел од „шоуто“.

Свој краток став во поглед на „Златната топка“ имаше претседателот на Бразил, Лула кој имаше совет до неговите сонародници да го земат Меси за пример ако сакаат да бидат успешни и во иднина да можат да ја освојат оваа најпрестижна индивидуална награда во светот на фудбалот.

-Меси треба да им служи како пример на бразилските играчи.36-годишно момче, шампион на светот, со Златна топка и се. Меси треба да биде инспирација за посветеност на овие деца. Секој кој сака да ја освои Златната топка мора да се посвети на себеси, мора да биде професионалец. Тоа не се прави со забава, не оди со ноќно излегување, -порача Лула.

Инаку последниот Бразилец кој го доби ова признание е Кака во 2007 година.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни