Поврзете се со нас

Англија

Премиер лигата ќе го игнорира правилото на кое ФИФА инсистира во Катар

Објавено

на

foto: https://twitter.com/premierleague

Светското првенство во Катар донесе една невообичаена промена на натпреварите, односно сериозно зголемување на дополнителното време за игра од страна на судиите.

Првиот човек на судиската комисија на ФИФА, Пјерлуиџи Колина објасни дека идејата е реално да се надополни загубеното време и да се демотивираат фудбалерите да задржуваат време во текот на натпреварите.

Ваквата ситуација отвори дебата меѓу фудбалските фанови, а најголем дел сметаат дека судиите претеруваат и мундијалските дуели траат премногу долго.

Премиер лигата е прво позначајно национално првенство кое од судиската асоцијација побарало да не се следи примерот од Катар, односно да се задржи досегашниот начин на одредување судиско продолжение.

Во меѓувреме реагираше и Фифпро здружението кое потенцира дека зголемениот број минути дополнително го зголемуваат заморот и ризикот од повреди кај фудбалерите.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни