Поврзете се со нас

НБА

„Предавникот“ се врати во Филаделфија и се посрамоти од „пенал“ линијата (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/BrooklynNets

Бен Симонс за првпат се врати во Филаделфија откако беше трејдуван во Бруклин изминатово лето, па како што можеше да се очекува, доби пеколен пречек во „Велс Фарго“ центарот.

Навивачите на Филаделфија не покажаа никаква симпатија кон својата поранешна ѕвезда, а статусот на „предавник“ доби уште поголемо значење ако се земе во предвид дека во лудата атмосфера се вклучи и спикерот.

Тој вети дека цела сала ќе добие пилешки нагетси доколку Симонс промаши две слободни фрлања во низа во второто полувреме, па откако се случи тоа, настана вистинска ерупција меѓу навивачите на Филаделфија.

Претходно, Симонс ги замолнуваше домашните фанови во моментите кога му одеше добро на теренот, но сите во Филаделфија се потсетија на неговите бледи изданија откако не забелеша ниту еден поен и ниту една асистенција во последната четвртина.

И без Ембид и Харден во својот тим, Филаделфија на крајот успеа да победи со 115:106, а дефинитивно губитник на вечерта беше Симонс.

НБА резултати:

Филаделфија – Бруклин 115:106
Мемфис – Сакраменто 109:113
Денвер – Детроит 108:110
Феникс – ЛА Лејкерс 115:105

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни