Поврзете се со нас

Англија

Познато кога ќе се вратат навивачите на стадионите, клубови од Премиер лигата се бунат на предлогот

Објавено

на

blank

Британските власти навестија кога би можело да се видат навивачи ширум стадионите во Англија.

Имено, како што објавил премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, почнувајќи од 17 мај на стадионите ќе може да присуствуваат гледачи, најмногу до 10.000 на најголемите спортски зданија во земјата.

Тоа значи дека навивачи во Премиер лигата ќе бидат дозволени само на последното коло и токму затоа голем дел од клубовите упатија протестна нота поради ваквата одлука. Дел од клубовите сметаат дека противниците кои ќе се домаќини ќе имаат предност во последното коло кое може многу да одлучува за тоа кој ќе оди во Европа, кој ќе биде шампион, кој ќе испадне…

Најавите се дека кон крајот на јуни ќе биде дозволено присуство на стадионите и во целосниот капацитет, а дотогаш ќе биде дозволено само по 1.000 навивачи во затворени простории, додека на големите стадиони во Премиер лигата ќе може да има и до 10.000 фанови.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни