Поврзете се со нас

Репрезентација

Познати се можните ривали за Македонија за вториот бараж за СП

Објавено

на

Македонската сениорска ракометна репрезентација немаше успешен настап на Европското првенство во Унгарија и Словачка кое го завршу по првата фаза, односно на крајот заврши на 22 позиција.

Ова ни донесе потежок пат за пласман на следниот голем настан-тоа е Светското првенство во 2023 година на кое домаќини се Полска и Шведска. Имено ние ќе мораме да минеме низ две елиминациски рунди, два баражи ако сакаме наредната година да бидеме дел од мундијалот.

Првата цел е да победиме една од од овие селекции: Швајцарија, Романија, Грција, Белгија, Финска, Естонија, Израел, Фарски Острови и Италија. Во овие битки ќе го имаме статусот на фаворит и реално ако одиграме какошто треба не би требало да дојдеме до таа втора фаза каде не очекуваат далеку потешки противници.

Се работи за состави кои се пласирани од 6 до 15 место (исклучок е Полска) на овој шампионат што значи може да играме со следните селекции: Србија, Чешка, Унгарија, Русија, Црна Гора, Хрватска, Холандија, Германија, Исланд/Норвешка.

Ждрепката е закажана за 29 јануари во Будимпешта.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни