Поврзете се со нас

Шпанија

Познат точниот датум кога ќе продолжи Ла Лига

Објавено

на

Откако германската Бундеслига одлучи да го рестартира првенството на 15 мај, сега стигнуваат информации дека конечна одлука за продолжување донеле и од Шпанија.

Ла Лига веројатно ќе продолжи еден месец подоцна од првенството во Германија, на 20 јуни, а ќе трае до 26 јули.

Оваа вест иако не е официјално потврдена од шпанските фудбалски власти, истата ја пренесе тренерот на Легањес, Хавиер Агире.

– Веќе имаме првична дата за продолжување на првенството, а тоа е 20 јуни, -изјави Агире во интервју за „Марка“.

Агире потврди дека натпреварите ќе се играат во сабота и недела, како и во среда и во четврток со цел што побрзо да се заврши натпреварувањет.

Во Ла Лига се останати уште 11 кола, а Барселона и Реал Мадрид до самиот крај ќе водат жестока битка за освојување на титулата. „Каталонците“ во моментов имаат 58 бода и се на врвот на табелата, додека Реал Мадрид има два бода помалку.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни