Поврзете се со нас

Европски првенства

Познат е распоредот за ЕП: Почнуваме и завршуваме на домашен терен!

Објавено

на

blank

Македонската ракометна сениорска репрезентација ги доби противниците за квалификациите за пласман на Европското првенство во 2022 година-тоа се селекциите на Данска, Швајцарија и Финска.

Македонија ги дозна ривалите за квалификациите за ЕП во 2022 година (ФОТО)

По извлекувањето на групите беше утврден и објавен целосниот распоред на натпреварите, па така според истиот ние овој циклус ќе го отвориме и затвориме на домашен терен. На 4/5 ноември ќе ја пречекаме Финска, додека пак на 2 мај ќе ги заокружиме квалификациите со дуел против Швајцарија.

Дуелите пак со фаворитот во групата Данска се закажани за 3 и 4 рунда. Да посетиме пласман на ЕП обезбедуваат првите две репрезентации од сите групи како и четирите најдобри третопласирани селекции.

blank

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Популарни