Поврзете се со нас

Свет

Познат е наследникот на Ѓорѓевиќ во Фенербахче

Објавено

на

Новиот турски шампион Фенербахче пред неколку дена одлучи да се раздели со тренерот Александар Ѓорѓевиќ и покрај освоената титула во првенството за да сега е потврден неговиот наследник.

Тоа е грчкиот стратег Димитрис Итудис кој досега беше главен во ЦСКА Москва, клубот кој да потсетиме го презема нашиот стручњак Емил Рајковиќ. Итудис потпиша тригодишен договор со што официјално се врати во Турција со оглед на тоа што претходно го предводеше Банвит во кампањата 2013-2014.

Димитрис оствари големи успеси со ЦСКА, освои шест титули во ВТБ лигата, но и две во Евролигата во 2016 и 2019 година.

Сега неговата задача ќе му биде одново да го вивне Фенербахче кон европскиот врв.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни