Поврзете се со нас

Свет

Потсетија на старите времиња: Шевченко со мајсторски пенал го матираше Буфон (ВИДЕО)

Објавено

на

Андриј Шевченко и Џанлуиџи Буфон се две големи фудбалски легенди, асови кои оставија значајна трага во историјата на овој спорт.

Двајцата сега се во заслужена пензија, имаат други обврски, но одвреме навреме знаат да бидат активни и да заиграат на некој ревијални, хуманитарни натпревари каков што беше оној во Словенија организиран од претседателот на УЕФА, Александар Чеферин за да се соберат средства кои ќе бидат директна помош за неговата земја која се соочи со поплави на почетокот на август.

Шевченчко и Џиџи беа во различни екипи, па имаа соочување кое потсети на некои други времиња, соочување при кое Украинецот со мајсторкски удар го надмудри голманот.

Шева и Буфон долго време беа ривали на големата сцена, Италија, а оваа сцена некако не врати пред две децении кога напаѓачот го постигна ревашачкиот пенал за Милан во финалето со Јувентус во ЛШ.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни