Поврзете се со нас

Евролига

Потезите кои го одбележаа финалето во Евролигата: Магичен пас на Мициќ, Гасол „лепи банани“ и на 40 години (ВИДЕО)

Објавено

на

Турскиот прволигаш Анадолу Ефес е најдобриот тим во Евролигата во оваа сезона. Избраниците на Атаман конечно ја крунисааа со титула одличната игра која ја прикажуваа во изминативе неколку години, па сега од од самиот врв ќе ја дочекаат сезоната 2021/2022.

Клубот од Истанбул во големото финале беше подобар од Барселона, а токму од битката за пехарот во Келн беа избраните петте најдобри потези.

Тука е човекот кој беше прогласен за МВП, Мициќ, потоа Дејвис, дуото Ларкин-Шанли, но и ветеранот Гасол кој и на 40 години покажа како се игра во одбрана и се делат „банани“.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни