Поврзете се со нас

Шпанија

Постигнат конечен договор меѓу Фудбаслкиот сојуз на Шпанија и Ла Лига: Натпреварите ќе се играат во вечерен термин, сезоната ќе заврши…

Објавено

на

Фудбалската федерација на Шпанија и Ла Лига конечно најдоа заеднички јазик околу продолжувањето на сезоната во Шпанија.

Претседателите на двете страни, Луис Рибалес и Хавиер Тебас се договорија фудбалот да се врати во јуни, а како што претходно беше објавено натпреварите ќе се играат секој ден во неделата.

Интересно е тоа што сите натпревари ќе се играат во вечерен термин поради топлото време во Шпанија, па некои од средбите ќе започнат дури и во 23 часот.

Тимовите ќе играат на секои три дена, па така сезоната ќе се заврши најдоцна до 29 јули, што значи дека оние кои ќе играат во Европа ќе имаат време за подготовка и за тие натпревари.

Ќе се играат натпревари и во понеделник, а за целата ситуација да биде конечна и официјална се чека само поништување на одлуката која претходно беше донесена а која беше поврзана со забрана за фудбалски натпревари во понеделниците во Шпанија.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни