Поврзете се со нас

Свет

Порто го повлече дресот со број „1“ во чест на Кинтана и потсети на неговата најдобра одбрана во кариерата (Видео)

Објавено

на

blank

Срцето на Алфредо Кинтата издржа само неколку дена и денеска за жал престана да чука во болницата во Порто, по што португалскиот великан со огромно жалење на пренесе трагичната вест за смртта на 32-годишниот голман.

Чуварот на мрежата претрпе срцев удар на тренингот на Порто во понеделникот по што веднаш беше реанимиран и ставен во вештачка кома поради сериозните последици на највиталниот орган, но неполни четири дена по трагичниот настан, лекарите и покрај сите напори востановиле смрт и информираа дека Кинтана ја загубил најважната битка во животот.

Ова одново го обои во црно ракометниот свет кој минатата недела остана без легендарниот Златко Сарачевиќ, а додека сите луѓе инволвирани во ракометот искажуваат огромна тага и поддршка до најблиското семејство, Порто излезе со официјална информација за почеста која легендарниот голман ќе ја добие од водечките луѓе.

Порто одлучи да го повлече дресот со број „1“ и истиот вечно ќе остане во сеќавање на фантастичниот Кинтана, предлог кој го издал претседателот на клубот Пинто Да Коста, а истиот веднаш бил прифатен.

Покрај ова, португалскиот ракометен великан за кој игра и нашиот Никола Митревски ја сподели и најдобрата одбрана на Кинтана во неговата кариера.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни