Поврзете се со нас

Македонија

Поранешниот голем талент на Вардар кој ја избра Албанија: Ако сега добијам повик од Македонија…….

Објавено

на

Јасир Асани како производ на фудаблската школа на Вардар важеше за еден од најголемите таленти во нашата земја и ги мина сите младински категории во националната селекција на Македонија, но кога дојде време да бира, тој и даде предност на Албанија.

Поранешниот вардарец ја избра Албанија откако доби повик од младинската селекција од оваа земја додека се уште настапуваше во Вардар, но неколку години подоцна, подготвен е да ја промени својата одлука доколку добие повик од Македонија.

Македонската фудаблска репрезентација бележи историски напредок во секоја смисла и тоа прави националниот дрес на нашата земја да биде се поатрактивен за фудбалерите, особено за оние кои во минатото решиле да изберат друга селекција. Таков е случајот со Асани, кој сега во разговор за емисијата „Еуро Дриблин“ признава дека со раширени раце би прифатил повик од Македонија.

– Бев навистина млад додека настапував за Македонија, а потоа дојде поканата од Албанија. Како и секој Албанец, бев возбуден од тоа и ја прифатив понудата, секој Албанец сака да игра за репрезентацијата на Албанија. Сепак, сега ќе чекам повик од Македонија и ќе ја почитувам понудата доколку добијам такво нешто.

– Желба на моето семејство е да бидеме во Албанија, но ако прв дојде повикот од Македонија, ќе размислам за тоа. Веќе четири години сум во Партизани и луѓето од албанската Федерација не се баш пријателски настроени кон мене, никој не ме погледна, – вели Асани.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни