Поврзете се со нас

НБА

Поранешна НБА ѕвезда повторно си го смени името

Објавено

на

Еден од најконтроверзните ликови во НБА лигата во последните 20 година, Мета Ворлд Пис објави дека повторно го променил своето име и тоа поради Маја Синдифорд.

Поранешниот член на Чикаго Булс, Индијана Пејсерс, Сакраменто Кингс, Хјустон Рокетс, Лос Анџелес Лејкерс и Њујорк Никс долго време беше познат како Рон Артест за да потоа изненадувачки се одлучи за промена на името во Мета Ворлд Пис (Мета Светски Мир).

Потоа се споменуваше дека ќе се вика „Панда Френд“, но тоа не беше точно за да сега официјално има една додавка, презимето на сопругата и неговото целосно име сега е Мета Синдифорд-Артест.

-Кога го има првиот натпревар со Мета Ворлд Пис, си помислив: Ова е најглупавата работа досега. Во тоа време влегував од клупата и тие велеа „Мета Ворлд Пис“. Се сеќавам не сакав да влезам, беше засрамувачки. Потоа размислува да го вратам старото име, ама потоа се навикнав, луѓето се навикнаа. Но во моментов е смешно затоа што се оженив и моето име сега е Мета Сандифорд-Артест. Јас всушност го земав презимето на жена ми, -откри Мета во разговорот со Дени Грин.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни