Поврзете се со нас

Германија

Полската гол машина, Роберт Левандовски постави три рекорди на натпреварот со Шалке

Објавено

на

blank

Голгетерот на Баерн Минхен, Роберт Левандовски постави три рекорди на последниот првенствен натпревар против Шалке.

„Баварците“ беа доминантни на тој натпревар кој го добија со 4:0, а во листата на стрелците очекувано се впиша и самиот Левандовски.

За 32 годишниот напаѓач голот постигнат против Шалке 04 беше негов 23. гол оваа сезона. Полјакот со тоа стана прв играч кој успеал да постигне толку погодоци по 18 одиграни првенствени кола.

Исто така Левандовски стана првиот играч во Германија кој погодувал на осум гостувања по ред, а покрај тоа Лева стана првиот играч кој ја тресел мрежата на еден клуб, во случајов Шалке, на 11 натпревари со ред.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни