Поврзете се со нас

Светски првенства

Полјаците исфрлија од националниот тим фудбалер кој потпиша за руски клуб

Објавено

на

Полската фудбалска репрезентација стигна до пласман на СП во Катар преку мундијалскиот плејоф, а еден од фудбалерите кои требаше да бидат во составот, сепак ќе го пропушти престижниот турнир.

Масиеј Рибус добил информација дека нема да биде во комбинација поради фактот што во меѓувреме потпиша договор со Спартак Москва.

Рибус зад себе има 66 настапи за Полска, а во јуни го засили Спартак, потег кој ги изиритирал одговорните во полската федерација поради актуелната руска инвазија  на Украина.

– Селекторот го информираше фудбалерот дека нема да биде повикан за септемврискиот подготвителен камп и нема да биде во комбинација за настап на СП, – објавија од федерацијата.

Рибус и претходно настапуваше во Москва и тоа за Локомотив, а договорот со Спартак ќе му го блокира посакуваниот мундијалски плејоф.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни