Поврзете се со нас

Англија

Покетино за лошиот старт на сезоната: Не е фер…

Објавено

на

Foto:twitter.com/ChelseaFC

Челси влезе со големи амбиции во оваа сезона, но засега новиот тренер Маурисио Покетино не успева да ја испорача резултатите кои се очекуваа и најдобар доказ за тоа се само петте остварени победи на досегашните дванаесет натпревари.

Причини секогаш има и можат да се најдат, а според Покетино тоа се повредите особено онаа на францускиот репрезентативец Кристофер Н’Кунку.

-Мислам дека не е фер да се зборува бидејќи мислам дека се случуваат многу детали и секогаш е потребна малку среќа. Мислам дека една од ситуациите што се случи е повредата на Нкунку. Тоа е играчот што го потпишавме со цел да му обезбедиме голови на тимот и да помогнеме да биде на различна позиција.

-Некои околности пристигнаа во период кога понекогаш го напуштавме моментумот, потребна ви е помош. Како и на натпреварите, покажавме дека создаваме шанси и не дававме гол. Играме навистина добро на премногу натпревари, но не го добивме заслуженото и некои тимови со еден шут кон противничкиот гол постигнаа два гола. Околностите се околностите и не можеме да се жалиме, но мислам дека заслужуваме повеќе ако зборуваме за нашите перформанси. Ама понекогаш треба да се видиме себеси и да бидеме критичари, треба да бидеме поагресивни во ваков тип на периоди и можеби да дадеме повеќе, -истакна Покетино кој сега го спрема тимот за соочувањето со Блекбурн во Лига Купот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни