Поврзете се со нас

Англија

Покетино разочаран од фановите на Челси: Не знам зошто го прават тоа

Објавено

на

Foto:twitter.com/ChelseaFC

Маурисио Покетино се најде под жесток притисок и беше предмет на голем потсмев откако Челси загуби од Ливерпул во финалето на Карабао Купот, не поради името на ривалот, туку поради фактот што Јирген Клоп успеа да триумфира со деца од школата.

Проектот на Челси кој вреди повеќе од една милијарда се уште не ги дава очекуваните резултати и тоа ги правите работите за Покетино навистина сложени, но истото важи и за дел од првотимците.

По поразот од Ливерпул на „Вембли“, Рахим Стерлинг доживеа непријатни моменти на „Стемфорд Бриџ“ против Лидс и беше исвиркуван од навивачите, а разочаран од ваквиот третман е токму Покетино кој вели дека ваквата навика на фановите не помага на фудбалерите.

– Некој ми кажа дека Стерлинг бил исвиркуван, да бидам искрен, јас не забележав. Навистина не можам да разберам зошто се прави тоа, тешко е да објасните зошто го прават тоа.

– Стерлинг е еден од најпримерните играчи, целосно е фокусиран на Челси и не пропушта ниту еден тренинг. Секогаш тренира максимално и стои на располагање. Понекогаш е добар, понекогаш не толку, како и секој играч. Тој дефинитивно не заслужува свирежи, – вели Покетино пред мечот со Брентфорд.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни