Поврзете се со нас

Франција

Покетино на принудна пауза поради позитивен тест на ковид-19

Објавено

на

blank

Неколку дена откако го освои францускиот Супер куп со својот нов клуб ПСЖ, Маурисио Покетино оди на принудна пауза.

Аргентинскиот стручњак денес имал позитивен тест на ковид-19, поради што веќе е во изолација и нема да може да работи со своите фудбалери наредниов период.

ПСЖ потврди дека поради актуелните протоколи, Покетино нема да ја води екипата на утрешното гостување кај Анжер, а неговата функција ќе ја извршуваат асистентите Хезус Перез и Мигел Д’Агостино.

Речиси сигурно е дека тренерот на ПСЖ нема да може да седи на клупата ниту на соочувањето со Монпелје, а потоа враќањето на тренинзите ќе зависи од првиот негативен тест кој ќе го добие.

Покетино ја презема функцијата на почетокот на новата година, а со победата над Олимпик Марсеј во средата, го освои првиот трофеј во тренерската кариера.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни