Поврзете се со нас

Франција

Подзаборавениот Бен Арфа се договори со францускиот шампион

Објавено

на

Подзаборавениот француски интернацоналец, Хатем Бен Арфа договори нов ангажман и во наредниве месеци ќе биде дел од екипата на Лил.

Бен Арфа кој своевремено важеше за еден од најголемите таленти на францускиот фудбал го прифати повикот од Лил и ќе настапува за овој тим најмалку до крајот на актуелнава сезона.

-Многу сум среќен што му се приклучувам на Лил. Тоа е тим кој покажа многу многу добри работи оваа сезона, а секако и лани со титула шампион на Франција. Среќен сум што потпишав во овој клуб кој продолжува да расте. Неколку пати во кариерата сум се соочил со овој клуб, на различни стадиони и ќе ми биде големо задоволство да го носам дресот на Лил на „Стад Пјер Моруа“.

-Знам дека тука поминаа многу големи играчи. За мене е чест што можам да го прифатам овој предизвик со желба пред се да и помогнам на групата и на клубот да ги постигнат своите цели. Се чувствувам многу добро и едвај чекам да се вратам на натпреварувањето, -истакна Хатем кој ќе го носи дресот со број 11.

Офанзивецот во досегашната кариера има настапува за Лион, Марсеј, Њукасл, Хал, Ница, ПСЖ, Рен, Валјадолид и Бордо.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни