Поврзете се со нас

НБА

Победата во втор план: Повредата на Дончиќ ги загрижи фановите на Далас (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/dallasmavs

Далас ја прекина лошата низа и се врати на победите во НБА лигата, но триумфот над Феникс остана во сенка на незгодата која имаше Лука Дончиќ на стартот на мечот.

Словенецот се повреди уште во третата минута по еден несреќен инцидент, односно откако со својата нога стапна на стапалото на противникот.

Дончиќ веднаш се пожали на болки и ги исплаши фановите на Далас, а потоа воопшто не се врати на теренот до крајот на мечот во кој Мавериски успеаја да победат и без својот најдобар играч.

Сепак, победата од 95:99 останува во втор план поради исчекувањето на медицинските прегледи, кои сите очекуваат да бидат поволни за словенечката ѕвезда.

Во ноќта во која се бираа и стартните петорки за Ол стар викендот, се одиграа и следните натпревари во НБА лигата:

Бостон – Њујорк 117:120
Бруклин – Детроит 122:130
Шарлот – Чикаго 111:96
Хјустон – Кливленд 95:113
Феникс Далас – 95:99
ЛА Клиперс – Сан Антонио 138:100

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни