Поврзете се со нас

Свет

По само 174 дена: Дирк Кајт доби отказ во Ден Хаг

Објавено

на

Холандската фудбалска легенда, Дирк Кајт нема по добро да го памети својот прв тренерски предизвик во кариерата.

Некогашниот ас на Феенорд, Ливерпул и Фенербахче заработи отказ на кормилото на Ден Хаг и тоа по само 176 дена откако ја презема оваа функција.

Де Хаг испадна од првата лига и желбата беше Кајт експресно да го врати тимот во елитата, ама резултатите по 16 кола се катастрофални, забележани се само четири победи, освоени се 16 бодови што е доволно само за 17 позиција на табелата.

Првенството продолжува на 11 декември, но засега не се знае кој ќе го наследи Дирк на ова место.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни