Поврзете се со нас

Свет

По пет години си замина од Фенербахче: Калиниќ договори ангажман во АЦБ лигата

Објавено

на

blank

Српскиот интернационалец, Никола Калиниќ по пет години ја заврши приказната со Фенербахче и од наредната сезона ќе го гледаме во дресот на Валенсија.

Калиниќ беше значаен дел од Фенербахче во изминатиов период, но тимот од Турција го намали буџетот, се одлучи да направи промени, па од старата гарда, старата група си заминува и Никола кој за првпат во кариерата ќе заигра во Шпанија.

Тој е четврто засилување за составот од АЦБ лигата, претходно пристигаа Клемен Препелиќ, Дерик Вилијамс и Мартин Хермансон, а нови договори потпишаа и голем дел од досегашните играчи.

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Популарни