Поврзете се со нас

Македонија

ПМФЛ: Шкупи убедлив во Прилеп, Работнички подобар во скопското дерби

Објавено

на

Шкупи ја наполни мрежата на Победа во Прилеп за убедлива победа во Првата македонска фудбалска лига, Шкендија повторно не успеа да победи, додека Работнички со добро полувреме ја совлада Македонија Ѓорче Петров.

Скопското дерби беше решено со голот на Рушевиќ, односно автоголот на Мишевски од првиот дел, по што Работнички во продолжение ја задржа предноста за конечни 2:0.

Шкупи реализираше шест пати за триумф 0:6 на гостувањето кај Победа, одржувајќи ја истата негатива зад актуелниот лидер Струга и по 15. коло.

Шкендија ја продолжи серијата без победа, денеска одигрувајќи 0:0 против незгодниот Тиквеш, а во дербито на дното Скопје ја совлада Академија Пандев. Гостите водеа, но Скопје направи пресврт во завршните дваесет минути за конечни 2:1 и само втора победа сезонава.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни