Поврзете се со нас

Светски првенства

Платини: Франција не заслужи да победи во Катар

Објавено

на

Легендарниот Мишел Платини во своето последно интервју најавил дека не планира да се врати на фудбалската сцена, а коментирал и други актуелни теми за францускиот и светскиот фудбал.

Поранешниот претседател на УЕФА на интересен начин зборувал и за последното Светско првенство, односно поразот на Франција од Аргентина во големото финале.

– Бев среќен што Франција се најде во позиција да го освои мундијалот.

– Како и да е, ако гледате подетално и поискрено, дали заслуживме да ја победиме Англија? Дали бевме подобри од Мароко? Дали игравме добро во финалето?

– Не сум сигурен. Дали според тоа заслуживме да го освоиме СП? Не би рекол, – изјавил Платини.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни