Поврзете се со нас

Свет

Пирло доби отказ во Турција

Објавено

на

Foto:instagram.com/karagumruk_sk

Турскиот прволигаш Карагумрук денеска ја информираше јавноста дека го ослободува од обврските досегашниот тренер Андреа Пирло.

Поранешниот италијански репрезентативец во Турција го имаше вториот самостоен ангажман во тренерската кариера, но Карагумрук реши да му се заблагодари уште на три кола пред крајот на сезоната.

На почетокот, тимот на Пирло беше во катастрофална серија, но Италијанецот се спаси од отказ со позитивна серија, по која Карагумрук сепак ќе обезбеди опстанок и во моментов е на деветтото место на табелата во турското првенство.

Пирло има 11 победи, 11 нерешени резултати и 12 порази на досегашните средби, а сега е слободен да преговара за својот следен ангажман.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни