Поврзете се со нас

Балкан

Пикси на уникатен начин објасни зошто не го повика талентот на Баерн (Видео)

Објавено

на

Александар Стојковиќ денеска одржа прес-конференција по повод новите предзивици кои ќе ги има срспката репрезентација, а дел од новинарите кај нашиот сосед биле преокупирани за добрите настапи на младите фудбалери низ Европа.

Посебен акцент бил ставен на Александар Павловиќ кој веќе дебитираше за Баерн Минхен, но бидејќи дел од новинарите беа изненадени зошто не добил повик, Пикси реши да се огласи со навистина интересен тон.

Српскиот селектор даде навистина добар пример за тоа каков треба да изгледа фудбалскиот пат на еден млад фудбалер, потенцирајќи дека за Павловиќ прерано е да добие место во А селекцијата.

– Колку години има? 18……. Сакаме на секое дете кое игра фудбал да му дадеме шанса, но мора да се оди чекор по чекор. Не може веднаш да дојде во А тимот бидејќи дебитирал за Баерн.

– Не оди тоа баш така, сите ме знаете мене, го знаете мојот стручен штаб, тоа не оди така во фудбалот. Тоа е исто како да чекаме пред болница да се роди некое мало Србинче и веднаш да му резервираме место во репрезентацијата. Не оди тоа баш така како што мислите, – изјави Пикси.

Линкот од обраќањето на Пикси погледнете го ТУКА

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни