Поврзете се со нас

Светски првенства

Пикси му одговори на Силва: Немаше да зборува така ако Митровиќ…

Објавено

на

Foto:twitter.com/FSSrbije

Тиаго Силва како капитен на Бразил го нападна Александар Стојковиќ по првиот меч кој го одиграа Бразил и Србија на Светското првенство, што беше продолжение на изјавата која ја даде Пикси во најавата за пресметката со „кариоките“.

Српскиот селектор го пофали офанзивниот дел од тимот на Бразил и нагласи дека во таква ситуација немаат доволно играчи кои помагаат во дефанзива, изјава која беше сфатена како директно потценување од страна на искусниот стопер кој не се штедеше по крајот на мечот.

Силва му препорача на Пикси да прави подобри подготовки за противникот во иднина, а превдодникот на Србите дочека шанса за одговор на новата прес-конференција.

– Не ја слушнав изјавата на Тиаго Силва и нема потреба да ја слушам. Кога сум тука, не ги читам изјавите и медиумите. Тој е врвен фудбалер, но лесно му беше кога играше против недоволно фит фудбалер како што беше Митровиќ. Да беше Митро 100 проценти подготвен, немаше да зборува така.

– Ако вели дека треба да направиме подобра анализа, ќе му кажам дека го погодив стартниот тим на Бразил уште на 15-ти ноември. Наш проблем беше што не бевме подготвени, го одигравме тој меч без напад, – изјави Пикси.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни