Поврзете се со нас

Олимписки игри

Пешиќ пред ЛОИ во Париз: Овој американски дрим-тим е посилен од тој во 1992 година

Објавено

на

Foto:twitter.com/KSSrbije

Српската кошаркарска репрезентација ги започна подготовките за олимпискиот турнир во Париз, а селекторот Светислав Пешиќ ќе се обиде да ја темпира формата на своите избраници, кои и онака имаа долги и напорни сезони во своите клубови.

Предводникот на нашиот северен сосед очекувано добил прашање и за американската репрезентација, која најавил силен состав за оваа Олимпијада, а ќе и биде противник на Србија уште во групната фаза.

– Не се занимаваме со Американците, односно моите играчи не размислуваат многу за нив. Сепак, оваа нивна репрезентација е посилна од дрим-тимот во Барселона во 1992 година.

– Тогаш никој не веруваше дека постојат такви играчи, но сега е 2024 година и кошарката е спортот кој многу напредуваше. Во Барселона никој не се подготвуваше за нив, туку сакаа само да се фотографираат, а сега е поинаку и сите ќе се подготвуваат.

– Олимпискиот турнир никогаш не бил посилен, мислам дека 10 од 12 репрезентации кои ќе учествуваат на олимпискиот турнир можат да се борат за златото. Само Јапонија и Јужан Судан веројатно немаат доволно искуство, за нас секој медал би бил како златен, – рекол Пешиќ.

Преку квалификациските турнири ќе бидат одредени последните четири учесници, но секој од потенцијалните победници на истите ќе биде претендент за највисок пласман.

Одредени групите за кошаркарскиот олимписки турнир во Париз, САД и Србија во иста група

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни