Поврзете се со нас

НБА

Перкинс: Јокиќ е највештиот центар што некогаш допрел топка

Објавено

на

Никола Јокиќ остана без МВП наградата за оваа сезона, но затоа во плејофот тој им покажа и докажа на сите критичари дека е вистинска класа, играч кој умее се да прави на теренот, а со тоа на еден начин и испрати порака дека е направена неправда што по трет пат во низа не беше прогласен за најкорисен играч.

Еден од оние кој беа најгласи Јокиќ да не биде МВП беше шампионот со Бостон Селтикс од 2008 година, Кендрик Перкинс. Тој во одреден период го сведе целиот наратив на расна основа за што потоа мораше и да се повлече, ретерира од своите ставови.

Сега која Србинот гази во разигруавњето за пехарот тој со смени ставот кон ѕвездата на Денвер Нагетс за кого сега смета дека мора да добие поголемо медиумско внимание.

-Апсолутно. Тој е највештиот центар кој некогаш ка допрел проклета кошаркарска топка. Ама ние сме виновни. Тоа сме ние медиумите, ние на мрежите, ЕСПН, треба повеќе да работиме на негова промоција и маркетинг, треба да биде повеќе на телевизија. Не треба да го чекаме финалето за да го цениме Јокиќ. Треба да направиме подобра работа, вклучително и мене, подобро да го пласираме. Помалку за Лејкерс, Леброн Џејмс и Џејсон Тејтум, а повеќе за Јокиќ, -порача некогашниот центар на Бостон, Оклахома, Кливленд и Њу Орлеанс.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни