Поврзете се со нас

Англија

Перфекционистот Гвардиола му најде замерка на Халанд: Тој игра на најтешката позиција на теренот, но мора…

Објавено

на

foto:twitter.com/ManCity

Ерлинг Халанд со два гола му донесе победа на Манчестер Сити во лигашката пресметка против Евертон со што на најдобар можен начин го најави дуелот со ФК Копенхаген во Лигата на шампионите.

Ова за Норвежанецот беа први голови откако ја надмина повредата, голови кои сигурно ќе му помогнат да се врати во ритам, да биде уште поопасен во продолжението, но без разлика на погодоците тренерот Пеп Гвардиола му најде замерка на голгетерот.

Шпанецот смета дека Халанд не смее да биде нервозен, поточно да остане смирен затоа што сигурно ќе ги има шансите што ги посакува.

-Ерлинг е млад, игра на најтешката позиција на теренот опкружен со четири или пет играчи со мал простор. Во првото полувреме [против Евертон] можеби немавме играчи кои можат да испорачаат како Кевин [Де Брујне] на пример, кои можат да го најдат. Во тој момент мора да биде позитивен. Ќе дојде.

-Кога даде гол, реагираше но нема потреба да постигне гол бидејќи ни помага за многу работи. Не е само постигнување гол. Враќањето [по два месеци надвор] не е лесно и тој е натпреварувачки настроен и сака да постигнува голови. Ок, тоа го знам тоа, го знаеме тоа, па опуштено, -порача Пеп.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни