Поврзете се со нас

АБА лига

Пелистер одигра една лоша четвртина и загуби од Војводина

Објавено

на

Кошаркарите на Пелистер го претрпеа третиот пораз во четвртиот сезонски натпревар во АБА2 лигата. На турнирот во Осијек подобар од македонскиот претставник беше составот на Војводина кој се избори за триумф од 75-66.

Клубот од Битола одигра добро во поголемиот дел од натпреварот, беше конкурентен, дури и подобар, меѓутоа во третиот период беше катастрофален и тоа беше пресудно да ја загуби оваа битка. Српскиот прволигаш третата четвртина ја реализираше со 23-9 со што го презема водството и не го испушти до самиот крај.

Четворица играчи на Пелистер беа двоцифрени, најдобар од нив беше Малешевиќ кој на 15 поени додаде 4 скокови, 2 асистенции, 2 украдени и 2 загубени топки.

На сппротивната страна листата на стрелци ја предводеше Нил со 14 кошеви и 7 асистенции.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни