Поврзете се со нас

Македонија

Пелистер: На некои луѓе не им е место на спортските терени; „Чкембари“: „Храбрите Комити“ се виновни за инцидентот

Објавено

на

Големото македонско ракометно дерби меѓу Вардар 1961 и Еурофарм Пелистер заврши со победа на „црвено-црните“ од 31-24, победа со која актуелниот првак е поблиску до пехарот во домашниот шампионат.

Освен по триумфот на домаќините средбата во СЦ „Јане Сандански“ ќе остане запаметена и по инциндетите, прекинот на натпреварот во првото полувреме. Се започна со влегувањето на гостинските навивачи на трибини по што настана хаос поради кој екипите мораа да се повлечат во соблекувалните, па откако се смирија страстите, ситуацијата дуелот продолжи и заврши со славје на четата на Владо Недановски.

Денеска со официјални соопштенија се огласија Пелистер и навивачката група „Чкембари“ во кои првите порачаа дека е крајно време на поединци да им се забрани присуство на спортските натпревари, додека вторите ги обвинија „Комити“ за инцидентот.

Соопштенијата ви ги пренесуваме во целост.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни