Поврзете се со нас

Европски купови

Пелистер ќе игра во групната фаза на ЛЕ, Металург и Бутел мора да минат две квалификациско кола

Објавено

на

blank

Составот на Еурофарм Пелистер е единствениот македонски тим кој доби директно место во новоформираната Лига на Европа, натпреварување од кое дел ќе бидат уште Металург и Бутел кои пак ќе треба да минат две квалификациско рунди ако сакаат да дојдат до групната фаза.

Освен Пелистер место во групната фаза добија уште Адемар Леон, Ним, Магдебург, Татабања, Висла Плоцк, Динамо Букурешт, Чеховски Медведи, Кадетен Шафхаузен, Татран Прешов, Алингсас и Бешикташ. 

Кога се во прашање Металург и Бутел нив ги очекува тежок пат до зацртаната цел, ќе мора да минат две кола во квалификациите.

Ждрепката за квалификациите ќе се одржи на 28 јули во Виена, а првите мечеви од првата рунда е закажана за 29/30 август.

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Популарни