Поврзете се со нас

Македонија

Пелистер го објави името на новиот тренер, Шундовски ќе биде тим менаџер

Објавено

на

foto: https://www.facebook.com/hceurofarmpelister

Екипата на Еурофарм Пелистер пред неколку дена реши да се раздели со данскиот стратег Ларс Валтер и притоа најави дека оваа седмица ќе го објави името на новиот тренер.

Тоа што беше ветено е реализирано, па така актуелниот македонски вицешампион соопшти дека нов предводник на тимот ќе биде Александар Јовиќ. Јовиќ неколку години извонредно работеше во вториот тим на Еурофарм Пелистер и дефинитивно ја заслужи оваа шанса да покаже што знае и умее на повисоко ниво, поточно со првата екипа.

Јовиќ долго време е во ракометот, своевремено играше за нашите најдобри тимови, а како тренер се градеше во Автокоманда, му беше соработник на Лино Червер, го водеше првиот и вториот тим на Металург, а седеше и на селекторската клупа во младинските репрезентативни категории.

„Фармацевтите“ воедно известија дека поранешниот македонски селектор Звонко Шундовски е именуван за нов тим-менаџер на екипата.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни