Поврзете се со нас

Македонија

Пелистер го декласираше Феникс во Битола

Објавено

на

Составот на Пелистер ја остави на страна разочарувачката партија против МЗТ Скопје во дербито во Суперлигата и попладнево експресно им се врати на победите и тоа против Феникс 2010 кој настрада во Битола со 100-58.

Избраниците на Илиевски имаа контрола, доминација во играта од првата до четвртата четвртина која им овозможи триумф од дури 42 разлика. Прв стрелец беше Крстајиќ со 18 поени, Малешевиќ и Гуроски реализираа по 13, Стајиќ додаде 12, а Караџовски 11 кошеви.

Кај поразените Митревски и Димитриески постигнаа по 13, односно 12 поени.

Во оваа шеста рунда од Суперлигата ќе се соочат уште МЗТ Скопје-ТФТ и Гостивар-Еуро Никел.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни