Поврзете се со нас

СЕХА лига

Пелистер даде „гас“ во второто полувреме и дојде до првата победа во СЕХА лигата

Објавено

на

blank

Ракометарите на Еурофарм Пелистер победнички го отворија настапот во новата сезона во СЕХА лигата.

Клубот од Битола оваа вечер во салата „Боро Чурлевски“ славеше над составот на Метолопластика со 30-26. „Фармацевтите“ на хартија важеа за огромни фаворити, но за да дојдат до триумфот мораа добро да се испотат за да го скршат противникот од Србија.

Гостите го добија првиот дел со 14-12, а тоа беше знак дека избраниците на Бабиќ мора да додадат гас ако сакаат да дојдат до посакуваниот резултат. Тоа и се случи, па така во 43 минута Пелистер дојде до позитива од два гола (24-22) по што домаќинте не го испуштија водството, го контролираа резултатот за конечни на крајот плус четири.

Периќ со 8 гола беше најрасположен за игра, Мандалиниќ пак додаде 6 погодоци, ама со слаба реализација со оглед на тоа што му беа потребни 12 обиди.

На спротивната страна Бабиќ беше автот на 7 погодоци.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни