Поврзете се со нас

Мото ГП

Пеко ита кон нова титула: Бањаја го преболи Силверстоун со доминација во Австрија

Објавено

на

Foto:twitter.com/ducaticorse

Пеко Бањаја го заборави скромниот викенд на Силверстоун каде освои вкупно 20 бодови, такашто освои максимални 37 во Австрија каде вчера славеше во спринтот, а денеска и на трката.

АКтуелниот светски шампион влезе во препознатлив ритам и почна да прави големо разлика во генералниот пласман, што прави да биде апсолутен фаворит за освојување на нова титула.

Италијанецот лесно го одбрани првото место денеска на Шпилберг и сега има 251 бод во генералниот поредок, што е за 62 повеќе од Хорхе Мартин кој е на втората позиција.

Кога е во прашање денешната трка, Бањаја лесно му се одлепи на Бред Биндер и двајцата имаа лесна и мирна трка, а најголемите возбудувања беа оние за третата позиција.

Алекс Маркез долго беше со место на пиедесталот, но на крајот заврши петти откако беше престигнат од Бецеки и Марини, што секако донесе и голема радост за Валентино Роси поради тоа што и двајцата возат за неговиот тим.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни