Поврзете се со нас

АБА лига

Партизан забележа два рекорди во победата над МЗТ Скопје (ФОТО)

Објавено

на

foto: https://twitter.com/ABA_League

Тимот на Партизан си поигра со МЗТ Скопје (120:67) во вчерашниот меч од 15.коло во АБА лигата.

Домаќините покажаа сила, моќ и го растуруја нашиот шампион кој освен што доживеа катастрофа поради повреда го загуби и американскиот интернационалец Кеандре Кук кој според првите информации ќе мора да паузира еден месец.

Нов проблем за МЗТ: Николиќ откри детали за повредата на Кук

Во овој триумф „црно-белите“ од Белград испишаа историја, два рекорди, едниот од клупски за најмногу дадени кошеви на меч во АБА лигата. „Црно-белите“ дојдоа до бројката од 120 со што го надминаа претходниот рекорд против Игокеа од 2017 година, меѓутоа не успеаа да се изборат за прво место на вечната листа кое го држи Задар кој во 2003 година уфрли 122 поени во кошот на Босна.

Вториот рекорд се однесува на процентот на шут од игра, Партизан погоди 41/55 што е 74,5 проценти со што го надмина претходниот учинок кој го држеше Цибона и беше стар речиси точно 20 години. Хрватскио тим тогаш шутираше 34/46, односно процентот беше само нешто помал од 74.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни